Festiwal wina

Edycja 2019

W dniach 14-15 września 2019 roku Winnica Nawrot w Mechelinkach była współorganizatorem Festiwalu Ryby i Wina, w trakcie którego oprócz wina promowano również gastronomie Kaszub Północnych. Wydarzenie miało międzynarodowy charakter dzięki gościom z Niemiec (partnerom powiatu), jak i przedstawicielom Litwy i Czech.

Konkurs „degustację w ciemno” w kategorii białych win wygrało Polskie Solaris Dwórzno, natomiast z win czerwonych wygrał Cabernet Souvignon z Czeskiej winnicy Jedlicka.

Podczas festiwalu pierwszego dnia wśród ludzi z branży winiarskiej i gastronomicznej odbyła się degustacja win Mozelskich, jak i pokazy kulinarne znakomitych mistrzów: Krzysztofa Szulborskiego oraz Andrzeja Ławniczaka. Główną atrakcją tego dnia było uroczyste „odbicie beczki matiasa”. Drugiego dnia festiwal miał charakter otwarty dla turystów i mieszkańców. Odbyła się prezentacja połowu ryb, pokaz kulinarny i degustacja win. Dostępne były również stoiska z regionalnymi serami, miodami i chlebem.

Edycja 2020

Najbliższa edycja festiwalu organizowana będzie przez Winnicę Nawrot pod nazwą Bałtycki Festiwal Wina. W związku z pandemią nowa data pojawi się wkrótce. Głównymi podpunktami programu będzie otwarcie Muzeum Wina w Winnicy Nawrot, jak również planujemy nadać konkursowi nowy charakter. A mianowicie w tym roku chcemy. aby konwencja konkursu skupiła się na krajach basenu morza Bałtyckiego zajmujących się produkcją wina z winogron, zimnego klimatu (cool climate wine).

Czym są wina zimnego klimatu?

To co ma niewątpliwy wpływ na uprawę winogron, typ produkowanego z nich wina oraz jego jakość ma klimat. U nas w Polsce obowiązuje (cool climate) chłodny klimat, przyjęte jest, że obowiązuje on wówczas gdy średnia temperatura miesiąca poprzedzającego zbiór winogron wynosi 15˚C i mniej.

Występuje wówczas znaczne zróżnicowanie w poszczególnych rocznikach, a owoce mają różną zawartość cukrów i różną kwasowość. Co to w teorii oznacza? Stosuje się sumę temperatur efektywnych, zwaną także stopniodniami (GDD czyli growing degree days). Maksymalna średnia temperatura okresu wegetacji nie jest wyższa niż 16˚C.

Wina chłodnego klimatu są przeważnie postrzegane jako bardziej delikatne i wytworne. W związku z tym zrodziła się więc idea aby porównać wino z naszego kraju z winami innych krajów basenu morza Bałtyckiego.

Plan Bałtyckiego Festiwalu Wina

Piątek

Dzień branżowy

11:00

Inauguracja festiwalu

12:00

Konkurs winiarski “degustacja w ciemno”

  • Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu wina będą wina zimnego klimatu

15:00

Uroczyste otwarcie “Muzeum Winiarstwa i Wina w Mechelinkach”

  • Toast i wspólne zdjęcie

16:00

Panel tematyczny – prezentacja Winnicy Hiki

18:00

Bankiet
  • Uroczyste wręczenie nagród za zwycięstwo w konkursie winiarskim
  • Bankiet z zaproszonymi gośćmi
  • Muzyka na żywo

Sobota

Sala restauracyjna

12-16

Dzień otwarty w restauracji “Winnica Nawrot”

  • Degustacja win konkursowych
  • Specjalnie dobrane do nich menu
  • Pokazy kulinarne Akademii Gastronomicznej

14-20

Muzyka na żywo

17-20

Panel tematyczny z kolacją serwowaną – Prezentacja winnicy Dwórzno

Pragniemy poinformować, że lista konkursowa „degustacji w ciemno” nie została jeszcze zamknięta, jeśli chcą Państwo wziąć udział w naszym festiwalu zapraszamy do kontaktu i nadsyłaniu do nas próbek swoich win: marta.pasternacka@winnicanawrot.pl

Niezależnie czy jesteś dużym producentem czy małą winnicą.

Jeśli są Państwo zainteresowani wprowadzeniem wina na rynek Polski to prosimy o kontakt z naszym działem importu: marta.pasternacka@winnicanawrot.pl

Wartość projektu:

322 064,47 zł

Dofinansowanie:

228 037,54 zł

Planowany efekt:

Podniesienie jakości usług dostosowując się do najnowszych wytycznych, oraz przepisów stanowiących o bezpieczeństwie przebywających Gości na terenie obiektu. Zapewnienie Gościom profesjonalnych i bezpiecznych urządzeń klimatyzacyjnych. Powiększenie powierzchni muzeum ze 120 m2 na ok 200 m2, zwiększając zatem możliwość przyjmowania większej liczy gości. Wdrożenie nowych rozwiązań. Rozwój firmy i utrzymanie stanowisk pracy w oparciu o stabilność działalności obiektu. Stworzenie bezpiecznej i przekonującej oferty względem konkurencji. Podniesienie konkurencyjności i w efekcie zwiększenie liczby klientów i przychodów. Możliwość dalszego prowadzenia działalności z zapobieganiem negatywnym skutkom pandemii covid 19 . Propagowanie polskiej historii.